понеділок, 13 грудня 2021 р.

 

5 клас

Тема:   УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ЗАВДАННЯМ

Мета:   навчати дітей писати творчі перекази, добирати потрібний матеріал; розвивати зв'язне усне мовлення п'ятикласників, логічне мислення, спостереження; формувати навички самоосвітньої діяльності учнів; сприяти виробленню в школярів уміння будувати висловлювання з елементами опису предмета; прищеплювати любов до української мови, народної творчості.

 Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення

 Методи і прийоми:  слово вчителя, бесіда,  пошукова діяльність, творча робота, самостійна робота

 Обладнання: текст переказу, ілюстрації із зображенням калинового цвіту, калинових кущів восени та взимку, тексти віршів, «загублені слова», малюнки учнів.

ХІД УРОКУ

      I.            Організація класу

   II.            Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми й очікуваних результатів

Сьогодні на уроці кожен  учень на уроці буде художником, письменником. Нам треба попрацювати над описом предмета.

Який ми будемо описувати предмет, підкаже загадка:

У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду.

Звичайно, це калина. Сьогодні на уроці ми навчимося переказувати текст розповідного характеру, ввівши в нього опис калини.

III. Збір необхідної інформації для робити з текстом із завданням. Підготовча робота.

1.     Розгляд та обговорення ілюстрацій.

  • Що зображено на малюнках?
  • На що схожі кетяги калини?
  • Чому калину зобразили поруч із медом. Про які лікувальні властивості калини ви знаєте?

2.     Хвилинка каліграфії.

А зараз давайте пограємо у гру: Вам необхідно з'єднати слова, які загубилися( прислів'я розрізані на окремі слова, які учням треба з'єднати).

У лузі калина з квіточками, немов матуся з діточками.

Запишалася калина, наче красная дівчина.

Без верби і калини нема України.

Після того, як учні впоралися, їм пропонується вислів (на вибір) записати рядком каліграфії.

3.     Поетична хвилинка.

Учні по черзі читають віршики про калину.

(Обговорення прочитаного).

 

******

Серед поля, край села

Калинонька зацвіла,

Ніби дівчина в віночку

У вишиваній сорочці

Русу косу заплела.

 

******

Беріть калину – червоні корали,

Ці кетяги небо і сонце ввібрали,

Напоїть матуся калиновим чаєм,

Недугу ураз, як рукою знімає.

 

******

Я не груша, я не слива,

Я калинонька вродлива

Я стою в зеленім листі,

У червоному намисті.

 

4.     Релаксація.

Любі учні! Кожен із вас сьогодні може бути творцем. Під час прослуховування пісні у виконанні української співачки Ірини Федишин  «При долині кущ калини», вам надається можливість намалювати калину такою, якою ви її уявляєте саме зараз.

https://www.youtube.com/watch?v=PFIQ5EEVBu0&list=RDPFIQ5EEVBu0&start_radio=1

Після завершення пісні клас розглядає малюнки. 

IV. Знайомство учнів з текстом переказу

1.Вступне слово вчителя

Про калину складено багато легенд. На уроках української літератури ми вже ознайомилися із поняттям «легенда». Давайте пригадаємо ,що таке легенда. (1. Народне сказання або оповідання про якісь події чи життя людей, оповите казковістю, фантастикою; міф, фантазія, вигадка, повір'я.2. Щось вигадане, неправдиве.)

Для переказу візьмемо легенду «Червона калина».

2.Виразне читання легенди вчителем

ЧЕРВОНА КАЛИНА

Колись на Україну нападали турки та татари. Усе нищили вони на своєму шляху, а дівчат і хлопців забирали в полон.

Одного разу хотіли забрати в полон першу красуню села. Дівчина почала тікати. І була б утекла, та, на лихо, зачепилася за дерево своїм червоним намистом. Намисто розірвалося, посипались на землю червоні намистинки.

Забрали вороги красуню. А червоні намистинки зійшли, з них виросли прекрасні кущі з червоними ягідками. Назвали їх люди калиною.

З того часу й росте на землі цей чудовий кущ.

3.Робота над текстом переказу

  • Про що говориться в легенді? Тема твору? {Народ розповідає, як з'яви­лися кущі калини)
  • Чи можна стверджувати, що цей текст — розповідь? Доведіть свою думку.
  • Чому вороги нападали на Україну? Якими були їхні наміри?
  • Що трапилося з дівчиною, коли та тікала від ворогів?
  • Що сталося з червоним намистом?

4.Колективна робота

Робота над пам'яткою «Як працювати над переказом».

1. Прочитайте, прослухайте уважно текст.

2. Визначте його тему й основну думку.

3. Поділіть текст на частини і дайте їм заголовок.

4. З'ясуйте значення та правопис незрозумілих слів, розстановку розді­лових знаків.

5. Перекажіть текст, дотримуючись плану.

6. Пам'ятайте про вимоги до мовлення.

5. Складання плану.

 Орієнтовний план переказу

1.     Ворожий напад.

2.     Втеча дівчини.

3.     Розірване намисто.

4.     Калиновий кущ.

5.     Калина — символ України.

5. За дві – три хвилини скласти на чернетці записи до тексту переказу.

6. Учні по черзі усно переказують переказ. Після того, як всі учні переказали текст, вони демонструють свої малюнки.

V. Підсумок уроку

1. Колективна робота. Обговорення якості творчої роботи з точки зору

змісту, виконання творчого завдання.

2. Відповіді на запитання, що виникли під час роботи над переказом.

3. Рецензування та оцінювання робіт однокласниками.

VІ. Домашнє завдання

Повторити правила. Зробити повний фонетичний розбір слова «калина».

Додаток 




Немає коментарів:

Дописати коментар