Тема: Склад. Наголос. Основні правила
переносу. Ознайомлення з орфоепічним словником і словником наголосів.
Орфоепічна помилка (практично)
Мета: поглибити знання учнів про склад і
наголос,
формувати вміння ділити слова на склади,
визначити склади відкриті й закриті, наголошені й ненаголошені, правильно
наголошувати слова; дати поняття про орфоепічну помилку;
виховувати повагу до народних звичаїв, усної
народної творчості; формувати орфоепічні навички;
розвивати мовлення, логічне мислення учнів.
Тип
уроку:застосування умінь
та навичок
Обладнання: підручник, орфоепічні словники,
картки зі смайликами, вірш О.Олеся «Золота осінь»
Хід уроку
І. Організаційна частина
Емоційне
налаштування.
Учні вибирають
картки зі смайликами і пишуть побажання один одному.
1.
Перевірка домашнього завдання.
-
Виконання письмової вправи;
-
Перевірка правил.
II. Мотивація пізнавальної діяльності. Повідомлення теми,
мети і завдань уроку
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
Диктант – завдання
Запишіть слова, поставте наголос.
Алфавіт, адрес, аналіз, бібліотека, ходжу, гримнути, екзамен, жираф,
соболь, радощі, Париж.
ІV. Основна частина уроку
► Перевірте правильність виконання завдання за словниками.
Дослідницька робота. Знайомство зі словниками
► Ознайомтесь з орфоепічним словником та
словником наголосів. Зверніть увагу на питання:
▼ Для чого служать ці словники?
▼ Які довідки надають?
► Виконайте завдання.
▼ 3 орфоепічного словника випишіть 10 слів, поставте
наголос. Правильно прочитайте їх.
Творче конструювання
► Поставте наголос у словах та складіть із ними
речення.
Брати (рідні) — брати (участь), дорога
(дальня) — дорога (людина).
Колективна робота
► Запишіть, поділяючи
слова на склади. Від чого залежить кількість складів у слові?
Колода, багато, друзі, місяць, радіо, дружба, майдан, кордони,
перевірка, садок, перехід, космонавт, соловей, їжак, ясен, юшка, духмяний,
бур'ян.
Вправа
«Пазли»: учні в парах повинні скласти слово, яке поділене для переносу. Існує зайвий
пазл «шкідник», який потрібно визначити і знешкодити. Потім учні по черзі
зачитують слова.
Розвиток комунікативних умінь
Прочитаймо речення.
Листопад - місяць, коли вже починається новорічний настрій.
Про яку пору року можна так сказати? Які
асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «осінь»? (складання асоціативного куща).
- Яку б погоду ви зараз хотіли
побачити за вікном?
- Спробуємо уявити образ теплої осені.
Прослухайте
віршик про осінню красу. Закрийте очі і уявіть все про що ви почуєте. Слухайте…
1.Виразне
читання вірша вчителем.
Золоті квітки
Вишиває осінь на канві зеленій
Золоті квітки.
Квіти оживають, і з дерев спадають
Жовті нагідки.
Яблука і груші падають на землю,
Боки, спини б’ють.
Люди їх збирають, у мішки ховають,
Кури їх клюють.
Бавляться дітками, бавляться квітками,
Моляться батьки.
Вишиває осінь на канві зеленій
Золоті квітки.
Золоті квітки.
Квіти оживають, і з дерев спадають
Жовті нагідки.
Яблука і груші падають на землю,
Боки, спини б’ють.
Люди їх збирають, у мішки ховають,
Кури їх клюють.
Бавляться дітками, бавляться квітками,
Моляться батьки.
Вишиває осінь на канві зеленій
Золоті квітки.
2. Обмін враженнями. Бесіда за
змістом вірша.
- Які враження викликав у вас цей віршик? Що ви собі уявили?
(прийом « усне малювання»)
Усвідомлення
здобутих знань у процесі практичної роботи. Вироблення в учнів комунікативної
мовної компетенції.
1. Робота над мовним матеріалом. Буквений тест
-
Прочитайте виділені у вірші слова,
запишіть їх у зошити, використовуючи умовні позначки над складом
(В-відкритий склад, З-закритий склад)
-Визначіть кількість складів у кожному слові.
-Від чого залежить кількість
складів у слові? (від кількості голосних звуків у слові)
2.Спостереження і аналіз мовних явищ
V.
Закріплення вивченого матеріалу
Формулювання учнями правил переносу.
Ми
вже сказали, що слова на письмі переносять із рядка в рядок за складами. При
переносі частин слова слід додержуватись певних правил. Давайте спробуємо
сформулювати ці правила.
3.Диктант – завдання
Поділіть
слова для переносу:
Верба,
спини, струни, сльози, обруч, віл, читання, офіцер, бібліотекар, дощовий.
VI СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Узагальнююча
бесіда за опорною схемою
-
Назвіть правила переносу частин слова. Наведіть приклади.
-
Яка роль наголосу у словах? Що він допомагає зробити? (допомагає зрозуміти
значення слів)
VII. РЕФЛЕКСІЯ
Метод
«Експрес = висновок»
-
Сьогодні на уроці я
дізналась про…
-
Найбільш цікавим було
…
-
Я намагався(лась)…
-
Я зрозумів(ла,) що…
-
Урок запам’ятається
мені тим, що…
VІІІ.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підручник
: Параграф 24, вправа 257, відповідати на питання
IХ. ОЦІНЮВАННЯ
Немає коментарів:
Дописати коментар