вівторок, 24 жовтня 2017 р.

засідання дискусійного клубу

Засідання дискусійного клубу



Творчість класного керівника: шляхи звільнення від стереотипів












Мета: Встановлення глибинного, професійного спілкування, налагодження ділових зустрічей партнерів – класних керівників для вирішення методичних проблем; з’ясування, як впливають умови школи на вихованість учнів, колегіальний пошук шляхів  розвитку творчості класних керівників за рахунок упровадження нових методик, нестандартних прийомів активізації різноманітних видів діяльності учнів задля поліпшення виховного середовища.

Завдання:
-         Визначити шляхи ефективної організації роботи класних керівників;
-         Залучити внутрішні резерви учасників до педагогічного пошуку  та спонукати до його реалізації, актуалізувати проблеми розвитку творчості педагогів;
-         Сприяти підвищенню творчої майстерності, тобто саморозвитку класних керівників;
-         Відобразити основні аспекти оголошеної проблеми, виробити дієві пропозиції щодо її вирішення.
Обладнання: картки, роздавальний матеріал

Хід засідання
1. Організаційний момент
Заступник директора з НВР Слободзяна В.О.
   Шановні колеги! Створюючи умови для творчого визначення основних аспектів оголошеної  проблеми, виробимо дієві пропозиції щодо її вирішення.
   Працюватимемо за інтерактивною технологією, тому для початку пропоную об’єднатися в 3 групи.
   Пригадаймо правила спілкування в дискусійному клубі:
-         Не буває відповідей правильних і неправильних, гарних і негарних…, є власні судження та думки учасників – поважайте їх!
-         Кожному необхідно бути в моменті заходу – тут і тепер!
-         Поводитися з іншими учасниками так, як би хотіли, щоб поводилися з вами!
2. Педагогічна вітальня
Мета: ознайомити учасників засідання зі станом роботи класних керівників, результатами дослідження визначеної теми.
  Вступне  слово
«Знання без виховання – меч у руках божевільного», -- ці слова  Менделєєва не нові. Ця істина відома мислителям усіх епох і народів. Ще Платон зауважував: «Освічена, але погано вихована людина страшніша за будь – якого звіря». Нині подібні висновки повторюють усе частіше, бо справа набула загрозливого характеру.
   Оскільки виховання сьогодні цілком зосереджено в школі (також і в сімї, проте вона все більше втрачає свою виховну функцію і може знову повернути її собі в потрібному обсязі та якості лише за допомогою школи й суспільства), саме на школу, на вчителя, класного керівника лягає головний тягар відповідальності за подальшу долю людства. Важливе значення при цьому надається виховній роботі — залученню дітей до різноманітних видів діяльності. Основна функція вихователя – створити умови для самореалізації, творчості дитини, організувати   її життєдіяльність. Усі учні мають бути охоплені різноманітними творчими справами. Ось чому особливого значення набуває творчість класного керівника, яка полягає в оволодінні новими знаннями, засобами, прийомами виховання. Найвищий рівень творчості – створення нової системи навчання, виховання, розвитку школи. 
Усі класні керівники мають розуміти, що творче ставлення до своєї роботи допомагає виховати  творчу людину.
Опрацювання проблемної теми , організація роботи секцій дискусійного клубу.
3.     «Сонце»
Мета: обмін досвідом щодо основних чинників виховної роботи.
Завдання: визначити складники, за допомогою яких формується виховне середовище, виділяючи основні форми проведення виховної роботи класних курівників.
Ведучий: Власне, чому сонце? Якщо виходити з гуманної педагогіки Шалви Амонашвілі, то дитина – не просто учень, а духовне явище в нашому житті, житті батьків, носій своєї власної місії, свого призначення, носій енергії духу. (На дошці директор школи малює сонце, у центрі якого є ще одне коло, і пише слово «дитина»). Отже, сонце як символ світла, знань («знання» - світло, незнання – темрява»), які оточують дитину, людину від дня її народження протягом усього життя.
Сонце – це також символ освітньої цілісності й нескінченності процесу розвитку кожної людини і всієї освітньої системи. У центрі сонця ми поставимо дитину та її партнера по навчанню – учителя.
Крім цього, сонце – це водночас і символ освітнього середовища, у якому діють учитель і учень, яке формується ними та водночас формує їх.
Сонце також є символом школи як носія світла і знань. Педагогіка ніколи не зводилася до байдужої передачі інформації, а, навпаки, прагнула торкнутися глибинних пластів особистості, сформувати людину в цілому, створюючи виховне середовище.
А тепер визначте ті чинники – промінці, за допомогою яких формується виховне середовище закладу і яке визначатиме виховну модель учня.
Презентація результатів роботи секцій.

Шляхом дискусії створюється загальношкільне «сонце».

4.Витинанка «Лялька»
Мета: змоделювати сучасного випускника школи як кінцевий результат виховної роботи закладу освіти.

Обладнання: аркуші паперу А4, ручки.
Ведучий. Для  якісної роботи класного керівника, враховуючи наявність визначених вами чинників виховної роботи, важливо розуміти, чого він прагне, якого кінцевого результату. У нашому випадку – це модель сучасного учня. Саме її створенням ми займемося на цьому етапі засідання дискусійного клубу.

Завдання: взяти в руки чистий аркуш паперу, зігнути навпіл, руками витинати ляльку від лінії згину. Розгорнути її. Дати визначення на ляльці, продовживши фрази:
·        Голова – сучасний учень має думати про …
·        Руки – має любити… Повинен уміти …
·        Ноги – має мріяти… Має прагнути…
·        Тіло – мусить мати такі компетентності…

Презентація результатів. На основі моделей учителів методом розумового штурму створюється спільна модель, яка прикріплюється в центр сонця на дошці.

5.«Дерево класного керівника».
Мета: визначити завдання і зміст роботи класного керівника, установити зв’язки між ними.

Завдання: створити «дерево класного керівника», визначивши важливі складники: завдання і зміст роботи класного керівника в сучасному навчальному закладі, необхідні для здійснення якісної виховної діяльності.
Презентація результатів.

Висновок. Кожна частина нашого «дерева» забезпечує його рівномірний та гармонійний ріст. Нам необхідно виконувати кожне з визначених завдань рівномірно, щоб організувати ефективний сучасний виховний процес.

6.«Займи позицію».
Мета: поділитися практичним досвідом щодо  вирішення означених методичних проблем.
Завдання: пара учасників обирає для опрацювання проблемне питання, формує свою позицію щодо його розуміння, вирішення за формулою:
Ми думаємо, що…
Тому, що…
Наприклад…
Отже, наша позиція…
Шляхом анкетування ми визначили найбільш актуальні проблеми, які потребують вирішення, просимо зайняти вашу позицію з означеного питання, аргументувати її.
Проблемні питання:
-         Чи треба класному керівникові в сучасних умовах бути в постійному творчому пошуку, запроваджуючи нетрадиційні форми виховної роботи? Аргументуйте відповідь.
-         Що має здійснити класний керівник для подолання інертності  та безініціативності учнівського колективу?
-         Чи кожен класний керівник може бути вихователем-майстром, учителем-творцем? Чому? Аргументуйте відповідь.
Презентація результатів.

7. «Мозаїка».
Мета: актуалізувати знання про інноваційні форми виховної роботи, які стимулюють творчий підхід педагогів, формувати в учасників уміння працювати в команді.
Обладнання: кольорові картки різних форм.
Ведучий. Сьогодні зібралися не просто вчителі, а класні керівники, для яких важливо володіти знаннями сучасних нетрадиційних форм і методів організації виховної роботи, що значною мірою сприятиме розвитку творчого пошуку, згуртуванню учнів та їхній активізації в шкільному житті.
Завдання: на різнобарвних картках групи мають написати назви нетрадиційних форм і методів виховної роботи, які вони використовують у своїй діяльності або планують використовувати, створюючи мозаїчну композицію.
Презентація результатів.

8.«Хмара проблем»
Мета: визначити основні проблеми, які виникають у роботі класного керівника.
Обладнання: карти-«хмаринки», конверти.
Ведучий. Повертаючись до нашої схеми – сонця, хочу зауважити, що воно може затьмарюватися хмарами. У нашому випадку це проблеми, з якими зіштовхуються класні керівники у своїй роботі.
Завдання: визначити основні проблеми, які виникають у роботі класного керівника, записати їх на індивідуальних картках-«хмаринках».
Презентація результатів.

9.Підсумки.
Мета: узагальнення результатів засідання дискусійного клубу, прийняття рішення з визначеної проблеми.
Обладнання: індивідуальні картки.
Завдання: сформулювати вирішення проблемних питань, використовуючи попередні результати розумового штурму, які сприяють ефективній творчій компетентній співпраці вчителів та учнів, записати їх на картках.


Заключне слово. Отже, узагальнюючи результати засідання нашого дискусійного клубу, хочу ще раз повторити думку, яка червоною ниткою пройшла через усі етапи нашої роботи: тільки особистість може виховати особистість. Школа (сонце), у якій порушено принцип індивідуальності, не виховує і не навчає.
         Якісний рівень виховного простору, який будується навколо учня і вчителя, має зростати постійно, тільки тоді ми зможемо виховати учня, який відповідатиме бажаній моделі випускника школи, створеної вами ж. і нехай допоможуть вам у цьому творчість, оптимізм, ініціатива та ентузіазм.







Немає коментарів:

Дописати коментар